Złamanie hasła Windows Vista/7/8/8.1, czyli wiem, ale nie powiem

ID-100237168

Już kilka razy w mojej krótkiej karierze zawodowej zdarzyło się, że musiałem dostać się do komputera, którego hasło administratora było mi nieznane. Dlaczego? A bo użytkownik odszedł z pracy i nie zostawił haseł albo komputer jest tak stary, że nikt już tych haseł nie pamięta… różne bywają sytuacje. Nie zawsze jest możliwość wymontowania dysku, czasami nie chcemy dostać się do samych plików, a konkretnego konta bo są tam jakieś ustawienia, które chcemy skopiować. Co wtedy?

Jakiś czas temu znalazłem bardzo prosty sposób łamania, a właściwie zmiany haseł użytkowników systemu Windows. Podkreślam, że sposób działa tylko w przypadku użytkowników lokalnych, a nie użytkowników domenowych. Co będzie potrzebne? Linux LiveCD, wersja dowolna. Odpalamy Linuxa i przechodzimy na partycję gdzie jest zainstalowany Windows. Następnie przechodzimy kolejno przez katalogi Windows/System32. Tam szukamy pliku Utilman.exe, i zmieniamy jego nazwę na np. Utilman2.exe, w razie gdybyśmy chcieli wrócić do stanu pierwotnego. Następnie szukamy pliku cmd.exe i kopiujemy go. Jego kopię nazywamy Utilman.exe. Co zrobiliśmy? Podmieniliśmy program o nazwie Utilman na cmd, czyli konsolę wiersza poleceń.

Teraz wyłączamy Linuxa i odpalamy Windowsa. W oknie logowania klikamy na ikonę umieszczoną z lewej strony dole, której nazwa to „Ułatwienia dostępu”. Wyświetli się nam konsola wiersza poleceń czyli cmd. Następnie wpisujemy polecenie net user dzięki czemu dowiemy się jakie mamy konta w systemie. Jakim poleceniem zmienimy hasło? Oto ono: net user [użytkownik] [noweHasło]. Dla przykładu: net user administrator Reksio!. Klikamy enter i hasło użytkownika administrator zostało zmienione na Reksio!, można się logować.

Jak widać zmiana hasła to prosty proces, a tym sposobem szybko i sprawnie można sobie poradzić z komputerami byłych pracowników, którzy zapomnieli (przypadkiem lub specjalnie) wspomnieć jakie jest hasło administratora. Byle hasłom się nie damy :)

Posted on: 22 marca 2015, by : Maniak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>