Czarny ekran po aktualizacji z Win 8 na 8.1

Windows-8.1-Logo

Windows swoim dziełem o numerze 8 nie podbił publiki. To co mógł postanowił naprawić systemem 8.1, który według Microsoftu wprowadza naprawdę dużą różnicę w stosunku do poprzednika. Na tyle dużą, że producenci traktują tą wersję jaką osobny – nowszy system operacyjny. Jest na płytach dodawanych do komputerów itp. Ale co jeśli ktoś ma Windows 8? Aktualizacja powinna przebiegać bardzo prosto, tak jak każda inna aktualizacja.

Problem pojawia się gdy mamy komputer z dwiema kartami graficznymi: zintegrowaną i dodatkową. Wtedy po uruchomieniu komputera po aktualizacji możemy zobaczyć czarny ekran z kursorem i tyle. Dlaczego tak się dzieje? Windows 8.1 jako nowy system wprowadza swoje ustawienia dotyczące sprzętu. O ile komputer nie jest hybrydą czy innym wynalazkiem, to włączona powinna być tylko jedna karta graficzna. Co jeśli pokazał się czarny ekran? Istnieje rozwiązanie. Należy dostać się trybu awaryjnego systemu. Oczywiście możemy i powinniśmy zrobić to za pomocą klawisza F8, jednak przestrzegam, że ta metoda zadziała dopiero za którymś razem ponieważ (w dużym uproszczeniu) okres nasłuchiwania na ten klawisz to 0,2 sekundy… Naprawdę trudno w to utrafić. Kiedy jednak się już uda pokaże się menu, z którego wybieramy kolejno: Rozwiąż problemy -> Opcje zaawansowane -> Ustawienia uruchamiania. Tam klikamy na przycisk „Uruchom ponownie” i po ponownym uruchomieniu komputera wybieramy tryb, w którym zostanie włączony system operacyjny za pomocą jednego z klawiszy od F1 do F9 (w naszym przypadku jest to F4). System uruchomi się w trybie awaryjnym.

Teraz już z górki :) Przechodzimy do menadżera urządzeń i znajdujemy w kartach graficznych kartę zintegrowaną. Klikamy na nią prawym przyciskiem myszy i wybieramy opcję „Wyłącz”. Uruchamiamy komputer ponownie, już w normalnym trybie i po kłopocie. System powinien wstać w sposób znany z Windows 8.

System operacyjny Windows 8.1 nie powinien przysparzać wiele problemów ze sprzętem ponieważ potrafi samemu zainstalować większość hardware-u, jednak jak widać nie zawsze jego proponowane rozwiązanie działa poprawnie. To czy wprowadza on naprawdę tak wiele zmian w stosunku do Windows 8 aby warto było go instalować pozostawię do samodzielnej oceny. Ja go jednak traktuję jako aktualizację, a z aktualizacjami czasami po prostu tak bywa, że nie zawsze dobrze się wchłaniają.

Posted on: 3 kwietnia 2015, by : Maniak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>